קתרינה הגדולה

 
 
מבט על כתב ידה של הקיסרית קתרינה הגדולה, בעקבות קריאת הביוגראפיה המרתקת שנכתבה על ידי אנרי טרויה (הוצאת כינרת 2000).

מתוך הביוגראפיה : קתרינה  הגדולה (1729-1796) נולדה בגרמניה בשם סופי פרדריקה אוגוסטה למשפחה מחוסרת אמצעים, שהשתייכה לענף שולי של בית הולשטיין. ההורים התאכזבו ממינה של הילודה שכן לבן קל היה יותר לפלס את דרכו בעולם ולהחזיר למשפחה את עושרה ומעמדה האבודים.

למרות המחסור, חונכה סופי על ידי צוות של מטפלות ומחנכים להיות בת אצילים למופת. היא למדה נימוסים, מחול, מוסיקה, צרפתית, היסטוריה וקיבלה גם שיעורי דת מכומר לותרני. מצעירותה, התבלטה כילדה סקרנית, תאבת-ידע וחדת לשון שעשתה ככל יכולתה על מנת לרצות את הוריה שלא הסתירו את העדפתם לבנם שנולד אחריה.

בהיותה בת 10 היא פוגשת את פטר נסיך צעיר, המבוגר ממנה בשנה אחת, שלימים יוכתר כיורש העצר של הקיסרות הרוסית. פטר הוא ילד קטן קומה, בעל מראה חיוור וחלוש שהתברר גם כלא מבריק במיוחד או בלשון ברורה יותר - טיפש במיוחד ועל סף פיגור. הילד המסכן הינו נכדו של פטר הגדול מה שמעניק לו הילה של חשיבות וזוהר והופך אותו, למרות מגרעותיו, למושא חלומותיהן של כל האמהות ממשפחות האצולה שבנותיהן יכולות להתאים לשידוך.

אימה של סופי מצטיינת במיוחד בתאווה לכבוד ולכוח אותם היא מגייסת על מנת לדחוף את ביתה קדימה ועקוף בדרך נסיכות יפות שמעמדן גבוה יותר. גרעין השאפתנות נטמן היטב בנפשה של סופי והיא מסמנת לעצמה את היעד הנכסף.

בגיל 13, היא מקבלת הזמנה להתייצב בני הצארינה הרוסייה. בכף ידה טמון פתק בו כתבה אמה: "בשרי לכולם כי פטר השלישי יהיה חתנך". מלווה באמה, היא עוזבת את גרמניה על מנת שלא לחוזר אליה לעולם. כעבור זמן לא רב אמה התככנית מגורשת מרוסיה וסופי הצעירה נשארת לבדה בארץ זרה שאת שפתה, מנהגיה ודתה היא אינה מכירה.

בגיל 16 היא נישאת לפטר, שמה מוחלף לקתרינה והיא ממירה את דתה הלותרנית לדת היוונית האורתודוכסית. חתנה (המתכער עוד יותר בעקבות מחלת האבעבועות השחורות) מתעניין באוסף חיילי הצעצוע שלו יותר מאשר בכלתו הטריה ומרבה להתעלל בה ולהשפיל אותה. עובר זמן רב עד שקתרינה הבודדה מפצה את עצמה בזרועות מאהבים מתחלפים. ילדיה (שפכי שנראה אינם ילדיו של פטר) נלקחים ממנה מיד לאחר לידתם ונמסרים לחינוך קפדני בפיקוחה הצמוד של הצארינה אליזבט.

אליזבט שקיבלה את הנסיכה הגרמנייה הקטנה בחום, הפכה את עורה ודאגה בדרכה הקפריזית והאכזרית  להוסיף לכוס המרורים הרוויה של קתרינה.

כאן מוכיח את עצמו החינוך הפרוסי שקיבלה קתרינה בילדותה. היא איננה נכנעת לקשיים, נשארת לארמון למרות הכול ומתמסרת ללימוד השפה והדת החדשה שקיבלה על עצמה. היא עושה כל מאמץ על מנת להשיל מעצמה כל רמז למוצאה הגרמני על מנת לזכות באהדתו של העם הרוסי. לימים היא כותבת: "ליבי לא ניבא לי טובות, השאפתנות לבדה היא שתמכה בי. מעולם לא הטלתי ספק בכך שלימים אהיה קיסרית רוסיה בזכות עצמי.

תור הזהב של תקרינה מגיע כשהיא בת 33.  לאחר שנים ארוכות לצדו של בעל מופרע החי עם פילגש ונוהג בה בבוז גלוי, היא קושרת קשר עם הצבא, מעבירה את בעלה לעולם שכולו טוב ותוספת את השלטון.

חייה מעתה אינטנסיביים וסוערים, במישור הצבאי הדיפלומטי וגם במיטה. היא נלחמת בתורכים, כובשת את חצי האי קרים ופותחת את הים השחור בפני הצי הרוסי. תוך כדי הכיבושים היא מתמסרת לפילוסופיה לכתיבה, עובדת ללא לארות מן הבוקר עד הלילה ומחליפה במרץ מאהבים שגילם יורד ככל שגילה מתקדם.
 
כתב היד נכתב על ידי קתרינה בגיל 38 כשהיא כבר שליטה חזקה הזוכה לכבוד ולהכרה באירופה כולה.
הכתב זורם, גדול, ורחב משלב אותיות מעוגלות ומסולסלות עם אותיות זוויתיות - עדות לאופי תוסס, נמרץ ושאפתי המשלב ביטחון עצמי רב, סמכותיות והעזה עם נהנתנות ופתיחות אינטלקטואלית. שימו לב לאותיות הראשונות המודגשות ובמיוחד לאות C  הענקית בתחילת החתימה. הקווים החוצים את האות t כתובים בתנופה והם דמויי כידון. אין ספק שלפנינו אשת ברזל. פמיניסטית מן המאה ה- 18 שפילסה את דרכה בזכות אופי חזק לוחמני ונחוש המשולב בחוכמה ובקסם אישי לא מבוטל.
לחץ לצפייה
 
על פי תורות הטיפוסים השונות:
יונג - טיפוס חישה מוחצן עם מסייעת רגש.
על פי לה-סן: תשוקתי פארא כולרי.

לפי התורה הפלנטרית כתב ידה של קתרינה מורכב בעיקר מן הארכיטיפים: מרס המספק את האומץ ורוח הלחימה, יופיטר האחראי על הנהנתנות ועל הפתיחות החברתית  בצד שמש המספקת עניין רוחני ופילוסופי ואדמה המכניסה לתמונה מעשיות, יציבות ודבקות חסרת פשרות במטרה.

וונוס, סטורן ומרקורי אינם נעדרים מתוך הכתב. וונוס מספקת תובנות דיפלומאטיות, סטורן - יסודיות והעמקה ומרקורי שומר על רוח צעירה מוסיף סקרנות, שנינות וחריפות שכלית.

ירח הינו הארכיטיפ היחיד החסר באישיות המורכת הזו. ואכן, על אף מורכבות אישיותה אין באישיותה של קתרינה ולו קורטוב של נטיות לעצלות, לחלומות בהקיץ או  מושפעות - עם תכונות כאלה הרי לא בונים אימפריה.
 
 
גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר